Skip to content

4 Bentwood Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1995

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block120
Lot12
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page4A

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,093
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,700
52%
Improvement Value:$180,300
48%
Total Assessment$373,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,880-0.4%
2024$7,914-1.6%
2023$8,043+6.2%
2022$7,571+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft2,093DeedBook 3574, Page 919Recorded12/14/2020

Property Sale

Sale
$271,920
DeedBook 2892, Page 339

Property Sale

SaleMulti
$542,300
DeedBook 2264, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1995