Skip to content

149 Barry Dr N

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1974

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
May 16, 2005

Property Information

Block121
Lot13
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page4B

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,400
58%
Improvement Value:$129,000
42%
Total Assessment$307,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,452+0.1%
2024$6,446+4.6%
2023$6,163+4.0%
2022$5,928+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 2931, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1974