Skip to content

12 Karen Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2013

Property Information

Block122
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page4D

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,300
62%
Improvement Value:$121,100
38%
Total Assessment$316,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,613+0.4%
2024$6,584+1.3%
2023$6,497+4.0%
2022$6,247+6.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976