Skip to content

2 Juniper Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1976

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jun 28, 1985

Property Information

Block128
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10F

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,808
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,900
50%
Improvement Value:$198,200
50%
Total Assessment$397,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,640+5.4%
2024$8,201-6.0%
2023$8,723+2.0%
2022$8,548+27.3%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1270, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1976