Skip to content

27 Hickory Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1971

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block130
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10G

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,156
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,400
61%
Improvement Value:$126,400
39%
Total Assessment$323,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,260+7.6%
2024$6,747+9.5%
2023$6,163+5.1%
2022$5,866+12.4%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,012DeedBook 3445, Page 783Recorded9/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 1971