Skip to content

79 Hickory Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2025

Property Information

Block134
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10F

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,662
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$199,900
52%
Improvement Value:$187,000
48%
Total Assessment$386,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,666+5.5%
2024$8,215+4.1%
2023$7,889+3.0%
2022$7,659+8.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970