Skip to content

106 Bassetts Bridge Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1985

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Apr 19, 1989

Property Information

Block148
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1S F 1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,202
Acreage1.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,100
51%
Improvement Value:$162,700
49%
Total Assessment$328,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,343+15.5%
2024$6,358-9.1%
2023$6,996+1.7%
2022$6,880-17.2%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 1651, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1985