Skip to content

6 Foulton Ter

Sussex, NJ 07461

Built 1967

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Feb 3, 2000

Property Information

Block160
Lot147
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page12G

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,422
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,000
44%
Improvement Value:$238,400
56%
Total Assessment$426,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,029+0.7%
2024$8,967+2.4%
2023$8,760+2.9%
2022$8,517+8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1967