Skip to content

1 Summit Cir

Sussex, NJ 07461

Built 1991

Last Sale Price
$227,500
Last Sale Date
Jan 20, 2004

Property Information

Block161
Lot22
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page12D

Building Details

Building Class16
Description1S F 2 1BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,300
58%
Improvement Value:$130,500
42%
Total Assessment$313,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,542-5.1%
2024$6,892+4.8%
2023$6,575+2.9%
2022$6,391+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 2793, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1991