Skip to content

33 Appleseed Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1983

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Nov 25, 1997

Property Information

Block161
Lot42
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page12E

Building Details

Building Class16
Description1S FV Z
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,000
64%
Improvement Value:$107,400
36%
Total Assessment$298,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,193-1.1%
2024$6,260+5.3%
2023$5,947+3.6%
2022$5,740+10.1%
Property History

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 2257, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1983