Skip to content

37 Appleseed Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1970

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Aug 30, 2019

Property Information

Block161
Lot44
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page12E

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,600
58%
Improvement Value:$139,100
42%
Total Assessment$331,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,937+10.0%
2024$6,309+6.4%
2023$5,928+1.3%
2022$5,853-2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$118,000
Sq Ft1,288DeedBook 3535, Page 860Recorded10/23/2019

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2603, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1970