Skip to content

39 Appleseed Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1990

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Mar 3, 2005

Property Information

Block161
Lot45
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page12E

Building Details

Building Class17
Description1S FW O 1BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,524
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,300
52%
Improvement Value:$180,200
48%
Total Assessment$372,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,843-1.8%
2024$7,989+4.0%
2023$7,685+1.3%
2022$7,584+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 2909, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1990