Skip to content

1 Evergreen Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1978

Last Sale Price
$309,300
Last Sale Date
Nov 10, 2022

Property Information

Block161
Lot60
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page12E

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,100
59%
Improvement Value:$132,000
41%
Total Assessment$320,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,669+0.2%
2024$6,656+7.7%
2023$6,182+2.9%
2022$6,006+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$309,300
Sq Ft1,500DeedBook 3658, Page 611Recorded12/12/2022

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 3486, Page 952

Property Built

Built

Year Built: 1978