Skip to content

1816 Rt 565

Sussex, NJ 07461

Built 1986

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Jun 7, 2013

Property Information

Block173
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2S FV L 2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,998
Acreage2.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,100
48%
Improvement Value:$192,900
52%
Total Assessment$374,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,517+2.0%
2024$8,349-2.8%
2023$8,593+0.3%
2022$8,570+25.7%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 3313, Page 869

Property Built

Built

Year Built: 1986