Skip to content

871 Rt 517

Glenwood, NJ 07418

Built 1987

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Aug 5, 1988

Property Information

Block198
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page8F

Building Details

Building Class15
Description1S FW R 1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage830
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,200
66%
Improvement Value:$84,800
34%
Total Assessment$249,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,580+0.4%
2024$5,559+13.0%
2023$4,919+4.1%
2022$4,723+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 1587, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1987