Skip to content

7 Marigold Ct

Glenwood, NJ 07418

Built 1965

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
May 16, 2014

Property Information

Block202
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page8G

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,876
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,400
48%
Improvement Value:$203,100
52%
Total Assessment$390,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,729-0.9%
2024$8,806+0.4%
2023$8,772+2.9%
2022$8,526+14.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,876DeedBook 3342, Page 769Recorded8/25/2014

Property Sale

Sale
$255,300
DeedBook 3130, Page 188

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3010, Page 154

Property Sale

Sale
$170,517
DeedBook 2531, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1965