Skip to content

28 Carnation St

Glenwood, NJ 07418

Built 1966

Last Sale Price
$37,000
Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block209
Lot11
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page9B

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,948
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,600
58%
Improvement Value:$141,600
42%
Total Assessment$336,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,528-0.2%
2024$7,546+7.6%
2023$7,012+4.0%
2022$6,745-4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$37,000
Sq Ft1,948DeedBook 10268, Page 1506Recorded9/13/2023

Property Sale

Sale
$202,700
DeedBook 3250, Page 168

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 2713, Page 266

Property Sale

SaleMulti
$74,900
DeedBook 1168, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1966