Skip to content

33 Carnation St

Glenwood, NJ 07418

Built 1973

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 19, 2024

Property Information

Block210
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionPT OF L 9
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,524
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,200
51%
Improvement Value:$182,800
49%
Total Assessment$376,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,412-0.6%
2024$8,466+18.2%
2023$7,163+5.3%
2022$6,805+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,524DeedBook 10335, Page 1463Recorded9/19/2024

Property Built

Built

Year Built: 1973