Skip to content

11 Barberry St

Glenwood, NJ 07418

Built 1965

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
May 28, 2002

Property Information

Block214
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page9B

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,016
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,600
64%
Improvement Value:$108,900
36%
Total Assessment$302,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,779+0.2%
2024$6,763+12.5%
2023$6,013+2.7%
2022$5,856+5.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 2640, Page 149

Property Sale

SaleMulti
$66,475
DeedBook 2454, Page 275

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 1527, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1965