Skip to content

10 Cedar Ln

Sussex, NJ 07461

Built 1945

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Sep 10, 2002

Property Information

Block234
Lot100
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page12A

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
71%
Improvement Value:$65,400
29%
Total Assessment$222,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,303+15.6%
2024$3,724-2.0%
2023$3,800+15.8%
2022$3,280+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2670, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1945