Skip to content

8 Hillside Ter

Sussex, NJ 07461

Built 1929

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Oct 14, 2020

Property Information

Block234
Lot15
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page12A

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,241
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
52%
Improvement Value:$145,900
48%
Total Assessment$302,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,093+8.2%
2024$5,629-3.1%
2023$5,811+13.2%
2022$5,133+21.7%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,241DeedBook 3586, Page 590Recorded5/5/2021

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2851, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1929