Skip to content

3 Grandview Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1928

Last Sale Price
$314,090
Last Sale Date
Jul 1, 2024

Property Information

Block234
Lot22
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page12A

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,454
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,400
51%
Improvement Value:$152,100
49%
Total Assessment$310,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,268+19.2%
2024$5,259-2.9%
2023$5,415+11.6%
2022$4,852+5.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$314,090
Sq Ft1,454DeedBook 10321, Page 1367Recorded7/8/2024

Property Built

Built

Year Built: 1928