Skip to content

16 Wallkill Dr

Sussex, NJ 07461

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 4, 1992

Property Information

Block234
Lot47
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page12A

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,300
40%
Improvement Value:$235,900
60%
Total Assessment$393,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,104+1.2%
2024$8,010-4.9%
2023$8,426+5.7%
2022$7,972+23.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007