Skip to content

30 Wallkill Dr

Sussex, NJ 07461

Built 1942

Owner
---
Last Sale Price
$291,500
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block234
Lot67
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page12A

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,900
61%
Improvement Value:$98,500
39%
Total Assessment$254,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,882+13.3%
2024$4,310-7.5%
2023$4,661+12.2%
2022$4,154+26.8%
Property History

Property Sale

Sale
$291,500
Sq Ft1,276DeedBook 10347, Page 1211Recorded11/15/2024

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft968DeedBook 3628, Page 748Recorded3/31/2022

Property Sale

Sale
$38,400
DeedBook 2233, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1942