Skip to content

15 Cedar Ln

Sussex, NJ 07461

Built 1945

Last Sale Price
$33,000
Last Sale Date
Aug 8, 1984

Property Information

Block234
Lot89
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page12A

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage652
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,400
73%
Improvement Value:$56,500
27%
Total Assessment$212,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,846+13.7%
2024$3,383-2.0%
2023$3,452+17.6%
2022$2,936+12.7%
Property History

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 1201, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1945