Skip to content

4 Cedar Ln

Sussex, NJ 07461

Built 1942

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Oct 28, 2019

Property Information

Block234
Lot97
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page12A

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage677
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,600
56%
Improvement Value:$124,700
44%
Total Assessment$281,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,617+9.4%
2024$5,134-2.7%
2023$5,277+3.1%
2022$5,121+38.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft677DeedBook 3537, Page 959Recorded11/8/2019

Property Sale

Sale
$56,500
DeedBook 3481, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1942