Skip to content

17 Sweet Dr

Glenwood, NJ 07418

Built 1989

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Dec 18, 2024

Property Information

Block254
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S FB O 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,928
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,400
34%
Improvement Value:$391,300
66%
Total Assessment$593,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,846-3.9%
2024$15,441-1.0%
2023$15,605+2.5%
2022$15,231+11.4%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft3,928DeedBook 10353, Page 1961

Property Sale

Sale
$484,000
Sq Ft3,928DeedBook 3577, Page 122Recorded1/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 1542, Page 276