Skip to content

24 West Gate Dr

Glenwood, NJ 07418

Built 1998

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 1, 2013

Property Information

Block257
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SFVL3BIG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,628
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,500
38%
Improvement Value:$331,900
62%
Total Assessment$537,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,002-3.8%
2024$12,475+8.3%
2023$11,516+0.7%
2022$11,437+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 3317, Page 626

Property Built

Built

Year Built: 1998