Skip to content

13 Hall'S Hill

Sussex, NJ 07461

Built 1960

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Nov 22, 2011

Property Information

Block273
Lot52
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page13B

Building Details

Building Class16
Description1S FW R 1BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,300
61%
Improvement Value:$114,400
39%
Total Assessment$291,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,264+5.0%
2024$5,964+5.1%
2023$5,673+1.4%
2022$5,596-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3281, Page 265

Property Sale

SaleMulti
$158,000
DeedBook 2745, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1960