Skip to content

10 Tudor Hill Dr

Sussex, NJ 07461

Built 1992

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block281
Lot12
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S FV L 2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage2.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,100
55%
Improvement Value:$238,100
45%
Total Assessment$534,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,027+0.4%
2024$11,977+29.0%
2023$9,284+2.5%
2022$9,055-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft2,160DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded5/6/2021

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1992