Skip to content

3 Settlers Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1981

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Feb 27, 1993

Property Information

Block298
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,944
Acreage1.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,900
35%
Improvement Value:$269,000
65%
Total Assessment$416,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,831-3.0%
2024$11,165+4.1%
2023$10,727+3.6%
2022$10,354+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 1944, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1981