Skip to content

9 Malibu Dr

Vernon, NJ 07462

Built 1985

Last Sale Price
$357,250
Last Sale Date
Dec 11, 2017

Property Information

Block316
Lot17
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page14E

Building Details

Building Class17
Description2S FV O 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,857
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,600
37%
Improvement Value:$348,100
63%
Total Assessment$551,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,482+6.8%
2024$10,748-11.7%
2023$12,176+0.5%
2022$12,116+10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$357,250

From:

To:

Sq Ft2,869DeedBook 3460, Page 287Recorded1/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$15,500
DeedBook 1116, Page 78