Skip to content

3 Malibu Dr

Vernon, NJ 07462

Built 1989

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Mar 9, 2015

Property Information

Block316
Lot20
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page14E

Building Details

Building Class16
Description1S BV R 3AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,380
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,100
43%
Improvement Value:$275,300
57%
Total Assessment$479,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,879+8.9%
2024$9,076-8.8%
2023$9,954-3.9%
2022$10,360+16.7%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 3357, Page 673

Property Built

Built

Year Built: 1989