Skip to content

26 Lk Wallkill Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1960

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Oct 4, 1999

Property Information

Block329
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,438
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,100
62%
Improvement Value:$100,800
38%
Total Assessment$265,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,669+5.2%
2024$6,340+9.4%
2023$5,793-0.9%
2022$5,847-10.1%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 2412, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1960