Skip to content

7 Hemlock Dr

Sussex, NJ 07461

Built 1976

Last Sale Price
$305,910
Last Sale Date
Sep 12, 2019

Property Information

Block330
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page17A

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,120
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,900
41%
Improvement Value:$255,200
59%
Total Assessment$433,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,445+2.1%
2024$10,229+5.5%
2023$9,693+2.7%
2022$9,440+8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$305,910
Sq Ft2,120DeedBook 3531, Page 915Recorded9/18/2019

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3498, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1976