Skip to content

47 Drew Mtn Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1980

Last Sale Date
Nov 10, 1986

Property Information

Block359
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1 1/2S FW F 1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,661
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,400
52%
Improvement Value:$195,900
48%
Total Assessment$408,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,646+4.4%
2024$8,282+13.0%
2023$7,326+1.7%
2022$7,205+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1412, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1980