Skip to content

3 Baker Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1963

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block366
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage1.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,800
41%
Improvement Value:$210,400
59%
Total Assessment$354,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,287+4.1%
2024$7,963+7.4%
2023$7,411+2.5%
2022$7,227+5.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,824DeedBook 10344, Page 1242Recorded11/1/2024

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 1874, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1963