Skip to content

3 Palomino Trl

Vernon, NJ 07462

Built 2000

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Dec 23, 2019

Property Information

Block375
Lot18
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SFVL3AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,960
Acreage2.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,200
35%
Improvement Value:$373,100
65%
Total Assessment$573,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,869-0.9%
2024$12,988+2.8%
2023$12,632+2.7%
2022$12,298-8.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$389,000
Sq Ft2,960DeedBook 3544, Page 169Recorded12/30/2019

Property Sale

Sale
$265,100

From:

To:

Sq Ft2,960DeedBook 3522, Page 272Recorded6/28/2019

Property Sale

Sale
$317,000
DeedBook 2477, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 2369, Page 194