Skip to content

1 Tequesta Trl

Vernon, NJ 07462

Built 2002

Last Sale Price
$367,000
Last Sale Date
Apr 7, 2015

Property Information

Block377
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SFVL2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,604
Acreage1.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,300
34%
Improvement Value:$360,900
66%
Total Assessment$549,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,400-1.0%
2024$12,519+1.4%
2023$12,352-2.4%
2022$12,658+10.9%
Property History

Property Sale

Sale
$367,000
DeedBook 3358, Page 987

Property Built

Built

Year Built: 2002