Skip to content

10-13 Pine Crescent

Vernon, NJ 07462

Built 2002
Residential
Commercial Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 26, 2023

Property Information

Block379
Lot102
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionMODEL E
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage919
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,600
66%
Improvement Value:$78,300
34%
Total Assessment$229,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,655+14.2%
2024$4,076+11.6%
2023$3,652+1.0%
2022$3,615+2.6%
Property History
Sales4Foreclosures1

Foreclosure Case F-012010-25

Active
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft919DeedBook 10261, Page 924Recorded8/3/2023

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft919DeedBook 3638, Page 441Recorded6/1/2022

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft919DeedBook 3522, Page 355Recorded7/1/2019

Property Sale

Sale
$314,950
DeedBook 2845, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 2002