Skip to content

33 Nimbus Dr

Vernon, NJ 07462

Built 1968

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Nov 11, 1994

Property Information

Block385
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page19D

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,304
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,300
45%
Improvement Value:$245,700
55%
Total Assessment$443,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,272+6.6%
2024$9,638+0.1%
2023$9,630+4.4%
2022$9,227+21.1%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 2040, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1968