Skip to content

20 Valley Ter

Vernon, NJ 07462

Built 1977

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
May 1, 2023

Property Information

Block386
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page19D

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,804
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,800
53%
Improvement Value:$169,300
47%
Total Assessment$360,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,417+8.8%
2024$7,738-3.2%
2023$7,993+2.9%
2022$7,766+19.9%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,804DeedBook 10250, Page 1970Recorded6/6/2023

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 1127, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1977