Skip to content

19 Valley Ter

Vernon, NJ 07462

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2012

Property Information

Block387
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page19D

Building Details

Building Class17
Description2S FV L 2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,868
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,700
46%
Improvement Value:$231,800
54%
Total Assessment$428,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,950+7.0%
2024$9,301+0.0%
2023$9,297+3.8%
2022$8,955+14.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1987