Skip to content

9 Baldwin Dr

Vernon, NJ 07462

Built 1962

Last Sale Price
$224,000
Last Sale Date
Mar 10, 2020

Property Information

Block393
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page19C

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,000
63%
Improvement Value:$114,600
37%
Total Assessment$306,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,233+11.3%
2024$6,501-4.4%
2023$6,801-1.0%
2022$6,867+9.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$224,000
Sq Ft1,740DeedBook 3553, Page 275Recorded3/31/2020

Property Sale

SaleMulti
$253,000
DeedBook 3215, Page 595

Property Sale

SaleMulti
$189,900
DeedBook 2650, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1962