Skip to content

30 Mordaunt Rd

Vernon, NJ 07462

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Dec 12, 2024

Property Information

Block422
Lot14
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.94

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$27,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$754-6.8%
2024$809-63.1%
2023$2,194+18.2%
2022$1,856-39.6%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 10354, Page 710Recorded12/20/2024

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 3642, Page 546Recorded7/12/2022

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3292, Page 924