Skip to content

38 Breakneck Rd

Vernon, NJ 07462

Vacant Land

Last Sale Price
$607,680
Last Sale Date
Nov 16, 2017

Property Information

Block425
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$84,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,060-5.9%
2024$2,188-17.5%
2023$2,653+0.4%
2022$2,642+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$607,680

From:

To:

DeedBook 3458, Page 70Recorded12/14/2017

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3329, Page 888