Skip to content

20 Hidden Valley Dr

Vernon, NJ 07462

Built 2005

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Sep 12, 2019

Property Information

Block427
Lot101
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,205
Acreage1.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,800
41%
Improvement Value:$254,700
59%
Total Assessment$431,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,582+4.9%
2024$10,092-15.0%
2023$11,871+7.8%
2022$11,011-2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft2,205DeedBook 3533, Page 716Recorded10/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 2005