Skip to content

78 Breakneck Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1970

Last Sale Price
$339,900
Last Sale Date
Nov 22, 2024

Property Information

Block427
Lot13
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15M

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,800
62%
Improvement Value:$110,900
38%
Total Assessment$291,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,841+52.0%
2024$3,843+22.0%
2023$3,149+3.5%
2022$3,042-35.8%
Property History

Property Sale

Sale
$339,900
Sq Ft1,056DeedBook 10349, Page 1985Recorded11/27/2024

Property Sale

Sale
$102,000
Sq Ft804DeedBook 3591, Page 781Recorded6/7/2021

Property Sale

Sale
$45,315
DeedBook 3267, Page 657

Property Built

Built

Year Built: 1970