Skip to content

508 Pocasset Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1950

Last Sale Price
$38,500
Last Sale Date
Sep 16, 1998

Property Information

Block427
Lot21
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15M

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage996
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,300
67%
Improvement Value:$94,600
33%
Total Assessment$284,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,683-3.2%
2024$5,868+2.9%
2023$5,705+3.7%
2022$5,499+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 2318, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1950