Skip to content

506 Muscoda Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1959

Last Sale Price
$324,450
Last Sale Date
Aug 2, 2024

Property Information

Block427
Lot24
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15M

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage920
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,100
72%
Improvement Value:$80,200
28%
Total Assessment$285,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,607-3.2%
2024$5,793+13.0%
2023$5,126+4.5%
2022$4,905-6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$324,450
Sq Ft920DeedBook 10328, Page 617Recorded8/12/2024

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3237, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1959